نحوه خوابیدن برای افرادی که دچار کمر درد شدند

نحوه خوابیدن مناسب

کمردرد می تواند خواب فرد و همچنین فعالیت های روزانه او را تحت تاثیر قرار دهد و خوابیدن در موقعیت های خاص می تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن این مشکل شود. در زیر با برخی از موقعیت های خواب مناسب برای افراد مبتلا به کمردرد آشنا شوید. سپس، در مورد انتخاب بالش و تشک مناسب توصیه هایی پیدا کنید. ما همچنین بررسی می‌کنیم که داشتن بهداشت خواب خوب به چه معناست و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد.

 

13 نکته برای خواب خوب که بر سلامت روان شما تاثیر میگذارند و زندگی شما را شادتر می کند

 

بهترین حالت خوابیدن

برخی از موقعیت‌ها می‌توانند فشار غیرضروری به گردن، باسن و کمر وارد کرده و باعث بدتر شدن یا حتی ایجاد کمردرد شوند. حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات هنگام دراز کشیدن در رختخواب مهم است. برای انجام این کار، اطمینان حاصل کنید که سر، شانه ها و باسن در یک راستا قرار دارند و پشت به درستی حمایت می شود. به پشت خوابیدن ممکن است به این امر کمک کند. با این حال، بسیاری از مردم متوجه می شوند که خوابیدن به پشت برایشان ناراحت کننده است یا منجر به خروپف می شود. خوشبختانه، چندین موقعیت دیگر نیز ممکن است به بهبود کیفیت خواب و کاهش کمردرد کمک کند.

هرکسی که کمردرد دارد می‌تواند موقعیت‌های خواب زیر را امتحان کند:

 1. رو به پشت با پشتیبانی از زانو: دراز کشیدن به پشت، وزن بدن را به طور یکنواخت توزیع می کند و به کاهش فشار کمک می کند و از تراز خوب سر، گردن و ستون فقرات اطمینان حاصل می کند. قرار دادن یک بالش کوچک زیر زانو ممکن است حمایت بیشتری را فراهم کند و به حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات کمک کند. برای راحتی در این موقعیت :
  1. صاف به پشت رو به سقف دراز بکشید.
  2. از کج کردن سر به پهلو خودداری کنید.
  3. یک بالش برای حمایت از سر و گردن قرار دهید.
  4. یک بالش کوچک زیر زانو قرار دهید.
  5. برای حمایت بیشتر، هر شکاف دیگری بین بدن و تشک را با بالش های اضافی پر کنید. سعی کنید یکی را زیر کمر قرار دهید.

   بالش بین زانو

 2. در پهلو با یک بالش بین زانو: دراز کشیدن به پهلو می تواند راحت باشد، اما می تواند ستون فقرات را از تراز خارج کند و کمر را تحت فشار قرار دهد. رفع این مشکل با قرار دادن یک بالش سفت بین زانوها آسان است. این قسمت بالای ساق پا را بالا می‌برد و تراز طبیعی باسن، لگن و ستون فقرات را بازیابی می‌کند. برای راحتی در این موقعیت:
  1. به رختخواب بروید و با احتیاط به یک طرف بچرخید.
  2. از یک بالش برای حمایت از سر و گردن استفاده کنید.
  3. زانوها را کمی به سمت بالا بکشید و بالش دیگری بین آنها قرار دهید.
  4. برای حمایت بیشتر، شکاف بین بدن و تشک را با بالش های بیشتری پر کنید، به خصوص در ناحیه کمر.

   وضعیت خواب در دوران بارداری

 3. در وضعیت جنینی: برای هر کسی که فتق دیسک دارد، خوابیدن در وضعیت جنین ممکن است کمک کننده باشد. این به این دلیل است که دراز کشیدن به پهلو و زانوها در قفسه سینه خم شدن ستون فقرات را کاهش می دهد و به باز شدن مفاصل کمک می کند. برای راحتی در این موقعیت:
 • به رختخواب بروید و با احتیاط به یک طرف بچرخید.
 • یک بالش برای حمایت از سر و گردن قرار دهید.
 • زانوها را به سمت بالا به سمت قفسه سینه بکشید تا پشت نسبتا صاف شود.

  وضعیت خواب جنینی

 1. در جلو با یک بالش زیر شکم: این وضعیت به طور کلی به عنوان ناسالم ترین وضعیت خواب در نظر گرفته می شود – اما برای افرادی که به هر طریق دیگری نمی توانند بخوابند، قرار دادن یک بالش باریک در زیر شکم و باسن می تواند به بهبود تراز ستون فقرات کمک کند. خوابیدن به سمت جلو ممکن است در واقع برای هر کسی که دچار فتق دیسک یا بیماری دژنراتیو دیسک است مفید باشد. برای راحتی در این موقعیت: به رختخواب بروید و با احتیاط روی شکم بغلتانید. یک بالش باریک زیر شکم و باسن قرار دهید. از یک بالش صاف برای سر استفاده کنید یا بدون بالش بخوابید.
 2. در جلو با صورت پایین: زمانی که فرد سر خود را به پهلو بچرخاند، ستون فقرات را بپیچد و فشار بیشتری به گردن، شانه ها و پشت وارد کند، خوابیدن به جلو معمولاً ناسالم است. برای جلوگیری از این، سعی کنید به صورت دراز بکشید. برای انجام این کار به راحتی: به رختخواب بروید و با احتیاط روی شکم بغلتانید. یک بالش باریک زیر شکم و باسن قرار دهید. برای ایجاد فضای تنفسی کافی بین دهان و تشک، یک بالش یا حوله غلتان شده را زیر پیشانی قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *