نحوه اندازه گیری تخت برای خرید تشک

اندازه گیری تشک

شما به راحتی می‌توانید تخت خود را اندازه گیری کنید تا تشک مناسب تخت خود را تهیه کنید. اما تنها اندازه تشک، یعنی طول و عرض همه آنچه لازم است بدانید نیست!!! شما موارد بسیاری را باید برای یک انتخاب مناسب بدانید که با هم در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

 

اندازه گیری طول و عرض تشک

خب شما به راحتی با در دست داشتن متر، می‌توانید طول و عرض تشک خود را اندازه گیری کنید. در تشک‌های بزرگسال طول استاندارد ایران 200 سانتیمتر است و عرض بسته به یک نفره یا دونفره بودن متغییر است که در زیر سایزهای استاندارد را می‌توانید ببینید:

 

ابعاد تشک یک نفره بزرگسال:

  1. 90*200 سانتیمتر (یک نفره single)
  2. 100*200 سانتیمتر (یک نفره super single)
  3. 120*200 سانتیمتر (یک و نیم نفره)

ابعاد تشک دو نفره بزرگسال:

  1. 140*200 سانتیمتر (دو نفره کوچک small double)
  2. 160*200 سانتیمتر (دونفره Queen double)
  3. 180*200 سانتیمتر (دونفره بزرگ King double)
  4. 200*200 سانتیمتر (دونفره بسیار بزرگ California)

 

سایزهای استاندارد تشک بزرگسال

تشک کودک و نوجوان

ما 2 سایز استاندارد برای تخت کودک و نوجوان داریم:

  1. 70*130(135) سانتیمتر برای کودک یا نوازد
  2. 80*180 سانتیمتر برای نوجوان

البته تخت‌های کودک و نوجوان به دلیل تنوع در طرح، تشک‌های خاص زیادی دارند که معمولا فروشنده تخت آنها را در اختیار شما می‌گذارد یا اینکه می‌توانید به صورت خاص آنها را سفارش دهید.

نکته: معمولا ابعاد واقعی تشک 1 تا 2 سانتیمتر کوچکتر از ابعاد اسمی آن است یعنی طول حدود 199 و عرض ها هم 1 تا 2 سانتیمتر کوچکتر هستند.

اگر ابعادی که اندازه گیری کردید خارج از این ابعاد باشد باید به صورت سفارشی آن تشک برای شما تولید شود و معمولا هزینه سفارشی سازی به آن اضافه می‌شود.

اندازه گیری تخت برای انتخاب تشک مناسب:

شما برای اندازه گیری تخت، اگر تشک در داخل فرو می‌رود، کافیست لبه‌های داخلی طول و عرض تخت را اندازه گیری نمایید. در صورتی که تشک روی تخت قرار می‌گیرد (مثل تخت باکس)، لبه‌های بیرونی آن باید اندازه گیری شود.

نکته: حتما به کفی تخت توجه کنید. هم از لحاظ ظاهری، هم ارتفاع آن. کفی تخت‌ها که به صورت نرده ای هستند باعث خرابی تشک در طولانی مدت می‌شوند. بهتر است از کفی‌هایی که سطح کاملا صافی دارند و تمام سطح تشک را پوشش می‌دهند استفاده نمایید. همینطور در صورتی که تشک با ارتفاع بلند می‌خواهید بخرید در صورتی که به مدل تخت شما نمی‌آید، از کفی تخت کوتاه تری استفاده کنید.

 

اندازه گیری ابعاد تشک

 

اندازه گیری ارتفاع تشک:

اولین چیزی که باید بدانیم این است که ارتفاع تشک ربطی به کیفیت ندارد و هرچه تشکی با ارتفاع بیشتری باشد لوکس به حساب نمی‌آید اما اگر ارتفاع بیشتر تشک هنگام نشست و برخاست برای ما راحتی به همراه داشته باشد یا اینکه مدل تخت و سرویس خواب ما لازم است تشک بلند داشته باشد، تشک با ارتفاع بلند گزینه خوبی است.

محدوده ارتفاع تشک‌ها بین 15 الی 40 سانتیمتر است که تمام برندها در این محدوده‌ها تشک خود را طراحی می‌کنند. تشک‌هایی که فنر داشته باشند حداقل 18 یا 19 سانتیمتر ارتفاع دارند. محدوده بسیار رایج ارتفاع تشک ها حدود 25 سانتیمتر است که با غالب تخت و سرویس خواب‌ها هم جور می‌شود.

نکته: حتما توجه باشید که ارتفاع تشک به تاج یا سر تخت (بالا و پایین تخت) جور باشد.اگر تشک شما از تاج بالای شما بالا برود، سر تخت شما زیبایی خود را از دست می‌دهد.

نکته: برای تشک‌های بالای 30 سانتیمتر ارتفاع، بالا رفتن وزن و همینطور پیدا نکردن ست ملحفه مناسب آن را در نظر داشته باشید.

نکته: برای خرید تشک برای تخت کودک و نوجوان، تشک آنها باید کمتر از 20 سانتیمتر ارتفاع داشته باشند.

در این نوشته سعی کردیم براساس تجربه خود، موارد و نکات لازم برای اندازه گیری و خرید تشک با سایز مناسب را با شما به اشتراک بگذاریم. خوشحال میشیم اگر نکته‌ای هست که به شما کمک کرده که انتخاب بهتری داشته باشین با ما و خوانندگان این مطلب در قسمت نظرات به اشتراک بگذارین. از دیدن پیام‌های شما خوشحال میشیم. همینطور اگر سوالی داشته باشین هم در قسمت نظرات میتونین مطرح کنین، ما در اسرع وقت به اونها پاسخ میدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.