سلامتی چه رابطه‌ای با تشک مناسب ما دارد؟

سلامتی چه رابطه‌ای با تشک مناسب ما دارد؟

اگر سلامتی را در دو بُعد سلامت جسم و سلامت روان در نظر بگیریم، و تشک را لازمه یک خواب خوب بدانیم در این صورت تشک مناسب هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم بر سلامت ما تاثیر دارد!

سلامت جسمی و تشک مناسب

تشک مناسب باعث یک خواب راحت برای ما می‌شود یعنی باعث کاهش دردهای عضلانی و استخوانی خواهد شد. همین طور با خواب درست، پوست و موی بهتری خواهیم داشت. و مهمتر از همه خواب روی عملکرد مغز ما به شدت تاثیر گذار خواهد بود.

بدن ما در طول فعالیت روزانه درگیر شده و به خصوص فشار زیادی به مغز، ستون فقرات و پاها وارد می شود که در زمان خواب به بازسازی خود می پردازد و فشارها و آسیب‌های وارد شده را التیام می‌بخشد.

یک تشک نامناسب باعث عدم ساپورت استخوانی مناسب خواهد شد که در نهایت نه تنها بازسازی به درستی انجام نخواهد شد، بلکه خود موجب فشار به عضلات و ستون فقرات می‌شود.

تشک مناسب برای هر شخصی بنابر :

 • وزن شخص
 • سن
 • داشتن دیسک کمر
 • داشتن قوس یا گودی کمر
 • عادت خواب قبلی
 • و ملاحظات دیگر

انتخاب و استفاده می‌شود. به همین دلیل و وجود مدل‌ها و برندهای متعدد باید از یک مشاوره درست برای خرید تشک استفاده کرد.

در نهایت استفاده از یک تشک مناسب از بروز آسیب جلوگیری کرده و به ترمیم دردها نیز کمک بسزایی خواهد کرد.

تشک و سلامتی ذهن

سلامت روان و تشک مناسب

یکی از مهمترین مسائلی که باعث اختلالات روحی و روانی می‌شود خواب نامناسب است.

اگر می‌خواهید سلامت روان خود را حفظ کنید یا آن را بازسازی کنید، مهمترین بخش این است که خواب خوبی داشته باشید.

در صورتی که خواب نامناسبی داشته باشید می‌تواند موجب کم خوابی شده که عوارضی مانند:

 • خمیازه
 • تحریک پذیری
 • خستگی
 • افسردگی
 • خلق و خوی
 • فراموشی
 • مشکل در تمرکز
 • افزایش اشتها
 • کلافگی
 • کاهش میل جنسی
 • کمبود انگیزه

را به دنبال داشته باشد. پس تلاش برای داشتن یک خواب خوب از بسیاری از بیماری های روانی جلوگیری می‌کند که می‌توان با داشتن یک خواب مناسب از بروز چنین بیماری هایی جلوگیری کرد.

خواب مناسب نیاز به جای مناسب دارد هم از لحاظ فضای خواب، هم از لحاظ بستر.

در ساده ترین شکل ممکن، یک بستر مناسب برای خواب نیاز به یک تشک، بالش و روانداز مناسب دارد.

سلامت و طول عمر

وقتی که ما به سلامت روانی و جسمی برسیم، بیشتر و بهتر عمر می‌کنیم. بسیاری از محققان متعادل نبودن ساعت خواب را دلیل بسیاری از بیماری‌ها نظیر قند خون، چربی خون بالا و حتی اضافه وزن دانسته‌اند

در این میان افرادی که کمتر از ۶ ساعت در شبانه روز می‌خوابند، بیشتر در معرض خطر هستند تا افرادی که بیشتر از ۸ ساعت در روز می‌خوابند.

کم خوابیدن به صورت مفرط و مداوم می‌تواند باعث بروز بسیاری از بیماری‌های خطرناک شود.

ارگان‌های بدن بر روی سیستم و برنامه خواب و بیداری بسیار حساس هستند و همه چیز را براساس آن تنظیم می‌کنند پس برای سالم بودن بهتر است از ساعت خواب خود شروع کنیم.

خواب و حافظه

زمانی که در خواب هستید، مغز شما خاطره‌ها را به حافظه بلند مدت منتقل می‌کند. مغز ما این کار را با تقویت یک سری اتصالات عصبی و تضعیف بعضی از آن‌ها انجام می دهد.

مغز اتصالات و ارتباطات زیادی در طول شبانه روز برقرار می‌کند. برخی از این اتصالات ضروری نیستند و به هنگام خواب، آن‌ها را قطع می‌کند.

حتما متوجه شده‌اید که خواب مناسب در به یاد سپردن چیزهایی که در طول روز یاد گرفته‌اید کمک بسیاری به ما می‌کند. در تحقیق انجام شده‌ای، شرکت کننده‌ها باید مهارتی را یاد می‌گرفتند که در آن، کلید‌هایی به ترتیب فشرده می‌شد.

زمانی که یادگیری آن در روز و به یاد سپردنش به فردای آن روز تقسیم شد، شرکت کننده‌ها عملکرد بهتری را نسبت به زمانی که هر دو در یک روز اجرا می‌شدند، از خود نشان دادند.

در تحقیق نشان داده شده که به هنگام خواب، مغز خاطراتی را که فکر می‌کند مهم نیست، دور می‌ریزد.

نکته مهم دیگر این است که در بیماری‌هایی مانند افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)، مغز خاطرات بد را حفظ می‌کند.

در تحقیقی که اخیرا صورت گرفته نشان داده شده خاطرات بدی که حین خواب در مغز باقی می‌مانند، به سختی از بین می‌روند. به این معنی است که خاطرات بد نیز مانند خاطرات خوب در مغز باقی می‌مانند و به احتمال خیلی زیاد فراموش نمی‌شوند.

تشک و ویروس کرونا

سلامتی، همه گیری کرونا و تشک مناسب

یک سال می گذرد که همه گیری کرونا، همه دنیا را فرا گرفته و جهانی را که ما می‌شناختیم تغییر داده است. این امر تا حد زیادی همه چیز را از جمله کار، مسافرت و مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا نحوه خرید و ارتباط با دیگران مختل کرده است. جای تعجب نیست که همه گیری کرونا Covid-19 بر روی چرخه خواب ما تأثیر منفی گذاشته و به افزایش بی خوابی یا “کروناسومنی” (coronasomnia) منجر شده است. یک بررسی در سال 2020 نشان می‌دهد بیش از 25% آمریکایی‌ها از آغاز شیوع ویروس کرونا کمتر می‌خوابند.

علاوه بر این ، طبق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، حتی قبل از همه گیری بیش از یک سوم بزرگسالان ایالات متحده خواب منظم نداشته‌اند.

در حالی که استرس، عادات غذایی، بیماری و محیط خواب از مهمترین عواملی است که بر کیفیت خواب فرد تأثیر می‌گذارد، اما جنبه‌ای که اغلب نادیده گرفته می‌شود و شما را از داشتن خواب مناسب باز می‌دارد، تشک تخت شماست.

دکتر ویوک چریان، پزشک متخصص طب داخلی در بالتیمور می‌گوید: “با توجه به اینکه تقریباً یک سوم از عمر خود را صرف خواب می‌کنید، سطحی که روی آن می‌خوابید کاملاً بر سلامت جسمی شما تأثیر می‌گذارد.”

“یک تشک بر چگونگی حمایت از ستون فقرات در هنگام خواب موثر است. هشت ساعت خوابیدن – یعنی یک سوم روز – روی یک تشک بد (که پشتیبانی کافی ندارد) می‌تواند به وضعیت بد خوابیدن و در نتیجه درد کمر منجر شود، “دکتر لی هانکه، متخصص فیزیوتراپیست و استادیار ارتوپدی بالینی در دانشکده پزشکی ییل اشاره می‌کند که علاوه بر این، “خوابیدن روی تشک اشتباه می‌تواند توانایی بدن شما را برای استراحت و بهبودی مهار کند – که می‌تواند منجر به “کمبود خواب” شود که می‌تواند یک اثر دومینو مانند داشته باشد و باعث کاهش بهره وری، درد بیشتر و متابولیسم ضعیف شود”.

راهنمای اساسی شما در انتخاب تشک

راهنمای اساسی شما در انتخاب تشک

به گفته کارشناسان بهداشت، نحوه انتخاب تشک مناسب برای خودتان در اینجا آمده است:

 • برای کسانی که بر پشت یا روی شکم می‌خوابند: دکتر چریان پیشنهاد می‌کند به دنبال یک تشک سفت و محکم باشید که نقاط تحت فشار را از بین ببرد، بدن را در وضعیت خنثی نگه دارد – اطمینان از انحنای سالم ستون فقرات و اینکه خیلی گرم نباشد. دکتر هانکه خاطرنشان کرد: گرچه ممکن است در ابتدا یک تشک نرم احساس بهتری داشته باشد، اما از پشتیبانی لازم برای ستون فقرات برخوردار نیستند که در طولانی مدت می‌تواند به کمردرد منجر شود که شباهت زیادی به نشستن طولانی مدت روی یک کاناپه فوق العاده نرم دارد. همانطور که گفته شد، همه نمی‌توانند تشک سفت را تحمل کنند، حتی اگر بهترین پشتیبانی را برای پشت شما ایجاد کند. دکتر هانکه توصیه می‌کند تشک‌ها را آزمایش کنید تا ببینید کدام یک برای شما ایده آل است.
 • برای کسانی‌که به پهلو می‌خوابند: ممکن است بخواهید تشک طبی فنری یا دارای مموری فوم را انتخاب کنید. دکتر چریان توضیح می‌کند: “تشکی که متناسب با فرم بدن شما باشد و از بین بردن فشار کافی باشد، بهترین گزینه برای خواب به پهلو است زیرا به کاهش تأثیر خواب جانبی روی شانه و کمر کمک می‌کند.”
 • برای کسانی که کمردرد دارند: هم تشک‌های دارای مموری فوم و هم تشک‌های اسفنجی گزینه‌های خوبی برای افرادی هستند که کمردرد دارند. تشک‌های مموری فوم به دلیل تسکین فشار مناسب و پشتیبانی سفارشی شناخته شده‌اند که برای قوس یا گودی کمر بسیار مناسب هستند. دکتر چریان می‌گوید: “مموری فوم، فرم بدن شما را به خودش می‌گیرد.” با این حال، بسیاری شکایت دارند که این تشک‌ها می‌توانند گرم زیادی در هنگام خواب داشته باشند زیرا بدن در آنها فرو می‌رود و جریان هوا در سطح تشک کمتر می‌شود. انتخاب تشک مموری فوم دارای ژل خنک کننده می‌تواند این نگرانی را نیز برطرف کند. تشک‌های اسفنجی در بازار که به تشک طبی نیز معروف است، از تشک مموری فوم دار سفت‌تر بوده و توسط دیسک کمر و کسانی که مشکلات استخوانی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیم تشک‌ها برای سنین بالا هم بسیار مناسب هستند. با این حال حتما با پزشک قبل از خرید این تشک‌ها صحبت کنید. تشک‌های طبی استاندارد در ایران توسط شرکت‌های قدیمی و معتبری چون تشک خوشخواب، تشک ویستر، تشک رویا و… طراحی و بازار عرضه می‌شوند. تشک طبی خوشخواب در یک مدل آلینا طبی به بازار عرضه می‌شود که بنابر طراحی از اسفنج فوق فشرده در اسکلت آن استفاده می‌شود که باعث می‌شود بسیار سفت باشد. تشک ویستر دو مدل تشک طبی دارد که برترین مدل آن تشک ویسکو ویستر است که دارای مموری فوم روی یک طرف از تشک است که آن را به تنها تشک طبی مموری فوم دار در ایران بدل کرده است. تشک طبی رویا اما در 5 مدل عرضه می شود که 2 مدل خاص داشته و 3 مدل دیگر آن مثل تشک آلینا طبی خوشخواب ساختاری ساده با اسکلت اسفنجی با درجات مختلف سفتی دارند. اما مدل مدیکال پلاس و مدیکال 1 رویا دو مدل خاص تشک طبی رویا هستند. تشک مدیکال 1 با داشتن اسفنج های برش خورده، یک سیستم گردش هوا در سطح تشک ایجاد کرده است. بعلاوه داشتن یک لایه نازک فنر در هسته آن، موجب کمتر شدن خشکی تشک‌های طبی شده است. در مدل دیگر مدیکال پلاس ارتفاع 35 سانتیمتری، استفاده از فوم HR، پارچه گردباف ویژه از ویژگی‌های این تشک رده بالای رویا است.
 • برای کسانی که گرمایی هستند: اگر گرمایی هستید، تشک‌ با درجه سفتی بالا یا دارای پارچه یا ژل خنک کننده، بهترین گزینه شماست.
 • برای زوج‌هایی که ترجیحات تشک متفاوتی دارند: اگر شما و همسرتان ترجیحات سفتی متفاوتی دارید، در حال حاضر دو روش پیش رو دارید یکی اینکه میانه سلیقه هر دو طرف را نتخاب کنید. یعنی اینکه اگر یکی سفت پسند و یکی نرمی را بیشتر دوست دارد، یک تشک با درجه سفتی متوسط انتخاب کنید. روش دیگر این است که یک تخت کینگ سایز بخرید و هر کدام تشک یک نفره خودش را بخرد و به هم بچسبانید. البته در این روش ممکن است اختلاف ارتفاع در بین 2 مدل تشک وجود داشته باشد!
 • برای کسانی که آلرژی دارند: دکتر چریان می‌گوید: تشک‌های ضد حساسیت برای کسانی که آلرژی دارند، بسیار ارزشمند است. همه تشک‌های بازار در حال حاضر که نشان استاندارد ملی ایران را دارند، از پارچه و الیاف ضد حساسیت بهره می‌گیرند. همچنین برای جلوگیری از گرد غبار و حشرات موذی در روی تشک می‌توانید از محافظ تشک استفاده کنید. محافظ تشک ضد آب بوده و در عین اینکه مانع آلودگی تشک است، امکان شستشو را نیز دارد.
 • برای مصرف کنندگان آگاه به محیط زیست: تشک‌های ارگانیک ساخته شده از مواد طبیعی که از طریق ارگانیک تهیه شده‌اند مانند پنبه و لاتکس، فاقد مواد شیمیایی سمی (مانند فرمالدئید، بنزن، بازدارنده‌های شعله و غیره) هستند که می‌توانند برای سلامتی و همچنین محیط زیست مضر باشند. برای بهترین کیفیت، به دنبال مواردی باشید که دارای Greenguard GOLD Certified هستند.

به غیر از این مواردی که در بالا ذکر شد، همیشه قبل از خرید یک تشک، آن را امتحان کنید. دکتر چریان می‌گوید: “به دنبال یک شرکت تشک باشید که آزمایشات خواب طولانی‌تری را ارائه دهد زیرا در نهایت تمام برچسب‌های تشک با توجه به متفاوت بودن هر بدن، ذهنی هستند و بنابراین به همان تشک پاسخ متفاوتی می‌دهند.”

علاوه بر سرمایه گذاری در یک تشک راحت، ارزیابی عادات خواب شما همچنین می‌تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کند. “موثرترین نکته برای ایجاد یک روال خواب سالم، حفظ همان زمان بیداری هر روز – حتی آخر هفته‌ها است. اگر آخر هفته نمی‌توانید به خواب بروید، می‌تواند نشانه‌ای باشد که در طول هفته به اندازه کافی نمی‌خوابید، “دکتر مردیت برودریک، پزشک خواب دارای سه تخصص خواب فیزیکی، می‌گوید. علاوه بر این، به آنچه می‌خورید یا می‌نوشید قبل از خواب توجه داشته باشید و حداقل 30 دقیقه قبل از خواب تلویزیون و گوشی را خاموش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *