روتختی چیست و شامل چند تکه می‌شود؟

ست ملحفه و لحاف

یک سرویس یا ست روتختی به یک مجموعه چند تکه ای، دوخته شده از پارچه‌های ملحفه ای، جهت استفاده هنگام خواب بر روی تخت خواب گفته می‌شود. از میان تکه‌های لیست شده در زیر، یک سرویس رو تختی می تواند شامل یک یا چندین تکه از آنها باشد. علاوه بر این، سرویس‌های رو تختی دارای مدل های مختلفی می‌باشد.

ست‌های مورد استفاده در سرویس روتختی

 • کاور لحاف
 • لحاف یا لحاف لایت
 • ملحفه تشک
 • ملحفه رو انداز
 • روبالشتی
 • روکوسنی

کاور لحاف

کاور لحاف یک کیسه دوخته شده توسط پارچه ملحفه ای می باشد که یک لحاف لایت درون آن قرار گرفته است. معمولا کاورهای لحاف یا زیپ دار هستند یا دکمه دار. بعد از قرار دادن لحاف لایت داخل کاور لحاف، توسط زیپ یا چندین دکمه درب کیسه ی کاوری بسته می شود تا لحاف لایت از درون آن خارج نشود. معمولا در گوشه‌های داخلی کاور لحاف دو بند برای گره زدن کاور به بندهای لحاف لایت وجود دارد تا لحاف درون کاور جابجا نشود. جنس کاور لحاف از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا در تماس مستقیم با بدن فرد می باشد.

 

خرید ملحفه و پارچه

 

لحاف (لحاف لایت)

اگر داخل پارچه ملحفه ای را با الیاف پشم شیشه یا هر الیاف دیگری پر کنیم و مجموعه حاصل را طوری بدوزیم که الیاف از کاور جدا نشود به آن لحاف یا ست لحاف می گوییم. معمولا لحاف‌ها نیز یک یا دو طرفشان طرح دار می باشد، اما اگر هر دو طرف لحاف بدون طرح و سفید رنگ بود به آن لحاف لایت می گویند. اکثر لحاف‌های لایت در گوشه‌هایش بندهایی دوخته شده دارند، تا بتوان آن‌ها را به کاور لحاف گره زد تا درون کاور لحاف جابجا نشوند. در برخی از سرویس‌ها این کار بوسیله چند تا دکمه در وسط کاور لحاف انجام می‌شود.

ملحفه روتختی

یک ملحفه که به عنوان روانداز یا روکش برای تشک استفاده می شود را ملحفه روتختی می گویند. ملحفه روتختی می تواند کشدار یا دوردوزی شده باشد. نوع کشدار آن مرسوم تر و کاربردی تر است اما می توان بوسیله چندین سنجاق یک ملحفه دوردوزی شده را از زیر به تشک فیکس کرد و از آن استفاده کرد.

روبالشی

در هر سرویس روتختی بسته به کاربرد آن یک یا چند روبالشی وجود دارد. هر روبالشی یک کاور جهت قرار گرفتن بالش در داخل آن می‌باشد. همچنین باید گفت که در سرویس‌های روتختی، داخلی بالش جزو تکه‌های سرویس نمی باشد و باید آنها را جدا تهیه کنید. جنس روبالشی‌ها هم  برای اینکه سر بر روی آن‌ها قرار می گیرد و هم برای اینکه بیشتر از سایر تکه‌ها شسته می شوند از اهمیت بالایی برخوردار هستند. معمولا روبالشی‌ها به ابعاد استاندارد 50 در 70 سانتی متر تولید می‌شوند.

روکوسنی

ممکن است در یک سرویس روتختی یک یا چند عدد روکوسنی جهت زیباتر شدن تخت وجود داشته باشد. روکوسنی‌ها معمولا با ابعاد مربعی ۴۰*۴۰ یا ۵۰*۵۰ سانتی متر تولید می شوند و اگر داخل آنها را با داخلی مناسب پر کنید می توانند به شکیل تر شدن تخت خواب شما کمک کنند.

 

خرید انواع ملحفه و ست لحاف با قیمت مناسب

 

پارچه‌های استفاده شده در  ملحفه روتختی

 1. پارچه تترون(ترکیب پلی استر و ویسکوز): پارچه تترون ویژگی‌های زیادی دارد، برای مثال بسیار لطیف و نرم است و همچنین در شستشو رنگ پس نمی‌دهد. تراکم بافت این پارچه کاملا استاندارد است. اگر به دنبال پارچه تترون درجه یک هستید، باید بدانید که این پارچه با داشتن 60 درصد فلامنت جنس بسیار مرغوب‌تری دارد.
 2. پارچه پلی استر پنبه ای: این نوع پارچه برای روتختی و کالای خواب به کار برده می‌شود. از ویژگی‌های این پارچه می‌توان به مقاومت زیاد آن حین شستشو یا ساییدن، همچنین مقاومت در برابر گرد و خاک و … اشاره کرد. ترکیب دو الیاف اصلی این پارچه به صورت 65 درصد پلی استر و 35 درصد پنبه می‌باشد.
 3. پارچه فلامنت پنبه ای: این پارچه برای تولید ملحفه و دیگر منسوجات در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های درمانی استفاده می‌شود. همچنین کیفیت مناسبی دارد.
 4. پارچه کتان: یکی از مزایای این پارچه جذب گرمای بدن است که سبب می‌شود از این پارچه برای فصول گرم سال یعنی بهار و تابستان استفاده کرد. اما عیب این پارچه چروک شدن سریع آن است.
 5. پارچه ترکیبی: پارچه‌های ترکیبی انواع مختلفی دارند اما ترکیب اصلی آن‌ها با پنبه است. یکی از انواع این پارچه‌ها، پارچه پلی استر پنبه می‌باشد. اما در این میان پارچه پنبه بامبو و پنبه ریون نیز وجود دارد. از مزایای پارچه‌های ترکیبی می‌توان به ضد چروک بودن، دوام و ماندگاری بالا، قیمت مقرون به صرفه و … اشاره کرد. به همین دلیل از این نوع پارچه برای کالای خواب کودکان بیشتر استفاده می‌شود.
 6. پارچه تنسل: ویژگی‌های پارچه تنسل عبارتند از: لطافت بالا، دوام و ماندگاری زیاد و ضد باکتری بودن. از این پارچه به عنوان دوست‌دار محیط زیست نام برده می‌شود، به این دلیل که آب، مواد شیمیایی و انرژی کم‌تری نسبت به پنبه برای تولید آن نیاز است. اما این پارچه کم‌تر از پنبه هوا را از خود عبور می‌دهد در نتیجه هنگام استفاده احساس چسبندگی خواهید داشت.
 7. پارچه پنبه ای: یکی از بهترین انواع پارچه برای تولید ملحفه روتختی، پنبه است. پارچه پنبه‌ای دوام زیادی دارد، قابل تنفس، نرم، لطیف، سبک و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. پارچه‌های پنبه‌ای اصولا ساده هستند اما جذابیت خاصی دارند. همچنین این پارچه بسیار راحت شسته می‌شود.
 8. پارچه ابریشمی: این پارچه از فیبر پروتئینی طبیعی ساخته می‌شود. این فیبر از کرم ابریشم حاصل می‌شود. روتختی‌هایی که از این جنس هستند نرم و لطیف هستند و طول عمر بالایی دارند. اما با تعریق بدن، جنس و رنگ آن تغییر پیدا می‌کند. این پارچه باید با روش خشکشویی شسته شود. همچنین قیمت بالایی دارد که بسیاری از افراد قادر به خرید روتختی ابریشمی نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.